ΞΕΤΥΛΙΓΟΝΤΑΣ ΤΟ ΝΗΜΑ ΤΗΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ, ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΑΕΙΦΟΡΙΑ

Σκοπός του προγράμματος είναι να ανακαλύψουν οι μαθητές έναν παραδοσιακό τρόπο ζωής και την εναρμόνιση του με το φυσικό περιβάλλον, όπου η έννοια της αειφορίας και η κυκλική οικονομία ήταν αυτονόητα.

Προτεινόμενα Πεδία: Μεγάλο Χωριό – Παλιό Μικρό Χωριό (μετακίνηση 16 χλμ από Καρπενήσι)

Μονοήμερο ή διήμερο πρόγραμμα που απευθύνεται σε μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνήσετε με την κ. Κατσογιάννη Μαρία που είναι η Υπεύθυνη του προγράμματος.

1η ημέρα: 16:00-18:00 Ξετυλίγοντας το νήμα της παράδοσης στους χώρους του ΚΠΕ Καρπενησίου, εργαστήριο (από Άνοιξη και μετά το εργαστήριο μπορεί να αντικατασταθεί με περιήγηση στο παλιό Μικρό Χωριό).

2η ημέρα: 9:30-12:00 Μετακίνηση στο Μεγάλο Χωριό, σε αναζήτηση του νήματος στα σοκάκια του χωριού

12:00-13:30 Λαογραφικό μουσείο Μεγάλου Χωριού όπου ελπίζουμε να λύσουμε  τους κόμπους στο νήμα μας και να υφάνουμε ωραίες ιστορίες απ’ το χθες και το σήμερα. Γενική είσοδος Μουσείου (για σχολική ομάδα >10 άτομα) 1.60 € το άτομο