Θερινό 2020

Αγαπητοί συνάδελφοι, αγαπητοί φίλοι,

Το επόμενο Θερινό μας, θα πραγματοποιηθεί στην όμορφη Ευρυτανία από την Δευτέρα 13 Ιουλίου έως και την Κυριακή 19 Ιουλίου 2020.

Είναι πλέον απαραίτητο να συμβεί μία βασική αλλαγή: Η Διοργάνωση δεν διεξάγεται πια άμεσα από το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Καρπενησίου, αλλά πάει στους ίδιους τους συμμετέχοντες του Θερινού, που είχαν ήδη μία ενεργό ανάμειξη, συνθέτοντας την Ομάδα: Path to Nature, με ιστοσελίδα: https://pathtonature.mysch.gr/

Στο Θερινό θα υπάρχουν αρκετές Ομάδες, κάποιες με καινοτόμες μεθόδους βιωματικής μάθησης, κάποιες με απλές διαδρομές, άλλες με εύκολες και άλλες με δυσκολότερες.

Θα θέλαμε κάθε Ομάδα (περίπου 24 ατόμων) να έχει 1 ή 2 συνοδούς. Μπορείτε να αναλάβετε το ρόλο του συνοδού εάν έχετε ασχοληθεί με βιωματική περιβαλλοντική εκπαίδευση, ή εάν έχετε ξαναπαρακολουθήσει Θερινό ή εάν έχετε εμπειρία από πεζοπορικές διαδρομές ή τέλος εάν απλά το θέλετε. Μπορούν να υπάρχουν Συνοδοί Ομάδας, αλλά και Συνοδοί Πεδίου. Οι Συνοδοί Ομάδας συνοδεύουν και υποστηρίζουν την Ομάδα, οι δε Συνοδοί Πεδίου μπορούν απλά να γνωρίζουν 1, 2 ή 3 διαδρομές και να μπορούν να συνοδεύουν Ομάδες σε αυτή ή αυτές τις διαδρομές που είναι ακόμα πιο εύκολο. Είναι σημαντικό να έχουμε αρκετούς συνοδούς, γιατί ανάλογα με αυτούς θα έχουμε αρκετές Ομάδες, και ανάλογα με τον αριθμό των Ομάδων θα καθοριστεί ο αριθμός των τελικών συμμετεχόντων.

Όσοι δηλώσουν πρόθεση να είναι Συνοδοί, θα τους δοθεί η ευκαιρία να συμμετέχουνε σε προπαρασκευαστικές συναντήσεις, όπου θα ενημερώνονται για τις δράσεις προετοιμασίας που θα κάνουμε: Γνωριμία με τα πεδία, εξερευνήσεις νέων περιοχών, οργάνωση ομάδας και θέματα βιωματικής περιβαλλοντικής εκπαίδευσης.

Για τα βράδια θα έχουμε κοινές Καλλιτεχνικές – Πολιτιστικές Δράσεις, και θα υπάρχουν και εκπαιδευτικά θέματα που θα ασχοληθούμε.

Όσοι ενδιαφέρονται να ενημερώνονται για το Θερινό, καθώς και για τις παράλληλες Δράσεις, θα παρακαλούσαμε να συμπληρώσουν την ηλεκτρονική φόρμα, που θα βρουν στην ιστοσελίδα της Ομάδας Path to Nature:

Εκεί υπάρχουν ζητούμενα πεδία για Επώνυμο, Όνομα, Email (προσοχή να αναγραφεί σωστά, ειδάλλως δεν θα μπορούμε να σας ενημερώνουμε), αριθμός τηλεφώνου (προαιρετικά), εάν σκοπεύετε να συμμετάσχετε στο Θερινό 2020, εάν θα έχετε παιδιά μαζί σας και τέλος εάν θα θέλατε να είστε Συνοδός. Τα τρία τελευταία πεδία θα μας βοηθήσουν να προετοιμαστούμε καλύτερα για τη διεξαγωγή του Θερινού. Δεν δεσμεύεστε, δεν αποτελεί αίτηση συμμετοχής η φόρμα, απλά μας ενημερώνετε για τη πρόθεσή σας.

Η ενημέρωση, το χρονοδιάγραμμα, οι αιτήσεις, οι σχετικές δράσεις, θα γίνονται πια από την Ομάδα Path to Nature που θα διοργανώσει το Θερινό.

Σας ευχαριστούμε πολύ,

Κοπανάκης Μανώλης – Κούτρας Παναγιώτης