ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ

Περιβαλλοντικά Μονοπάτια στη Κοιλάδα του Καρπενησιώτη (Φυσικό και Ανθρωπογενές Περιβάλλον)

διαδραστικός διαδικτυακός χάρτης για το φυσικό και ανθρωπογενές περιβάλλον στην περιοχή

Γενικές προτεινόμενες διαδρομές και μέρη πλησίον του Καρπενησίου: Προτεινόμενες-διαδρομές

Ωστόσο, για την ασφαλή διεξαγωγή κάθε διαδρομής, συνιστάται να έχετε πρώτα συγκεκριμένες οδηγίες, ή ακόμα καλύτερα έναν έμπειρο συνοδό, διότι δεν είναι όλες οι διαδρομές κατάλληλες για μαθητική Ομάδα, κάποιες έχουν συγκεκριμένες δυσκολίες και περιορισμούς.

Στα Υπομενού αυτής της Κατηγορίας, μπορείτε να δείτε με λεπτομέρειες μέρη και διαδρομές που προτείνουμε, κατάλληλα, για να επισκεφτείτε με την σχολική σας μονάδα.

Συγκεκριμένα: η Πόλη του Καρπενησίου την οποία διαδρομή μπορείτε άνετα να διεξάγετε μόνοι σας, με επίσκεψη στο Κέντρο Ιστορίας και Πολιτισμού Ευρυτανίας και στο Μουσείο Βουνού Καρπενησίου.