ΤΑ ΑΡΩΜΑΤΑ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ

«Η φύση μας δίνει ότι χρειαζόμαστε για να διατηρηθούμε υγιείς» A.Vogel

Υπεύθυνη του προγράμματος είναι η κ. Μαρία Κατσογιάννη

Μονοήμερο ή διήμερο διαβαθμιζόμενο πρόγραμμα που απευθύνεται σε μαθητές Ε’-Στ’ τάξεων Δημοτικού, Γυμνασίου και Λυκείου (και ειδικά σχολεία)

Κύριο Πεδίο: Γοριανάδες (4 χλμ από Καρπενήσι)

Σκοπός του προγράμματος: μέσα από βιωματικές δραστηριότητες να γνωρίσουν οι μαθητές τα αρωματικά και φαρμακευτικά φυτά, τα οποία χρησιμοποιούνται από τους αρχαίους χρόνους και «ευφραίνουν» τον άνθρωπο, καθώς και την ασφαλή χρήση τους για υγεία και ευεξία.

Μονοήμερο πρόγραμμα: Γοργιανάδες, εργαστήριο φύτευσης και αναπαραγωγής – αρωματόκηπος (1 ώρα) Περιήγηση σε δασικό μονοπάτι (2 ώρες).

Στο Διήμερο τη πρώτη μέρα πραγματοποιείται Βιωματικό αισθητηριακό εργαστήριο για τα αρωματικά φαρμακευτικά φυτά, και  τα αιθέρια έλαια (2 ώρες) .

Το πρόγραμμα μπορεί να τροποποιηθεί αναλόγως των καιρικών συνθηκών και του διαθέσιμου χρόνου του σχολείου (ώρα άφιξης – ώρα αναχώρησης).

Πρώτη μέρα

Βιωματικό αισθητηριακό εργαστήριο για τα αρωματικά φαρμακευτικά φυτά, και τα αιθέρια έλαια (2 ώρες).

Δεύτερη μέρα

Η ώρα έναρξης (και λήξης) του προγράμματος είναι ευέλικτη, σε περίπτωση που το Σχολείο έρχεται από μακρινή απόσταση.