ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΗ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ & ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΚΗΠΟΣ

Πρόγραμμα για την παραδοσιακή καλλιέργεια, τη φυσική ανακύκλωση και τη δημιουργία σχολικού κήπου.

Αφορά Σχολεία που υλοποιούν σχετικό πρόγραμμα ή προτίθενται να υλοποιήσουν.

Σχεδιασμένο για  Νηπ.- Δημ. – Γυμνάσιο – Λύκειο και Ειδικά σχολεία

Βιωματικό εργαστήριο: κύκλος θρεπτικών και  κομποστοποίηση,  αεικαλλιέργεια και περιβάλλον,  αναγεννητική γεωργία, αυτάρκεια και αειφορία.

Μέγιστος αριθμός συμμετεχόντων 30

Πεδίο: Γοριανάδες / Κλαυσί

Μονοήμερο, διήμερο  πρόγραμμα

Γοριανάδες: α) Βιωματικό Εργαστήριο:  κομποστοποίηση,  φύτευση, σχολικός κήπος  (-2 ώρες).

β) Περιήγηση σε παραδοσιακό δασικό μονοπάτι με ξέφωτα παλαιών καλλιεργειών (-2 ώρες).

Κλαυσί: πεζοπορία σε μονοπάτι ανακάλυψης των παραδοσιακών καλλιεργειών, ανάμεσα σε απομεινάρια αναβαθμίδων αγροτικών γαιών στην εύφορη Ποταμιά ( -3 ώρες).

Οι δραστηριότητες και το ωράριο διαφοροποιούνται ανάλογα με την ηλικία, τον διαθέσιμο  χρόνο  και τις καιρικές συνθήκες σε συνεννόηση με την εκπαιδευτικό Μαρία Κατσογιάννη (ΠΕ88.05, ΠΕ11)

Εκπαιδευτικό Υλικό του Προγράμματος