ΤΑ ΨΗΛΑ ΒΟΥΝΑ

Κύριο Πεδίο: Παλαιό Μικρό Χωριό Ευρυτανίας

Γίνεται σε μαθητικές ομάδες από Νηπιαγωγείο έως και Λύκειο, και για Ειδική Αγωγή. Μονοήμερο, διήμερο ή τριήμερο.

Το πρόγραμμα είναι βιωματικό.

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να έχετε από τον κ. Κούτρα Παναγιώτη, που είναι ο σχεδιαστής του προγράμματος.

Δραστηριότητες:  Πεζοπορία, γνωριμία με χλωρίδα – πανίδα, ιδιαίτερα Ιστορικά στοιχεία της περιοχής, μύθοι και παραδόσεις, φυσικοί ήχοι, ανθρώπινες παρεμβάσεις, υπαίθρια παιχνίδια, δασικό οικοσύστημα, φυσικές παρατηρήσεις, επίσκεψη σε Μουσείο.

Οι δραστηριότητες  εξελίσσονται στη διάρκεια μιας περιβαλλοντικής διαδρομής.

Σας προτείνουμε στα πλαίσια της διαμονής σας στο Καρπενήσι, να επισκεφτείτε επιπλέον το Κέντρο Ιστορίας και Πολιτισμού Ευρυτανίας και το Μουσείο Βουνού Καρπενησίου.

Πρώτη μέρα

Εάν η Ομάδα έρθει νωρίς, προτείνεται Επίσκεψη στο Κέντρο Ιστορίας και Πολιτισμού Ευρυτανίας τηλ. 22370 80217, εναλλακτικά στο Μουσείο Βουνού Ευρυτανίας 22370 80265. Επίσης η Ομάδα σας μπορεί να κάνει μία περιήγηση στη πόλη του Καρπενησίου.

2:00 μμ – 4:30 μμ Καλωσόρισμα – Επίσκεψη στο Πλατανόδασος του Κεφαλόβρυσου (4 χλμ μετακίνηση με λεωφορείο).

Δεύτερη μέρα

9:30 πμ – 2:00 μμ Επίσκεψη στο Παλαιό Μικρό Χωριό (16 χλμ μετακίνηση με λεωφορείο).

Προτείνουμε στη συνέχεια να συνεχίσετε στον ίδιο οδικό άξονα στη κοιλάδα του Καρπενησιώτη ποταμού και να επισκευτείτε το Προυσσό και την Ιερά Μονή Παναγίας της Προυσιώτισσας. (Ολική απόσταση Καρπενήσι -Προυσσός 30 χλμ.)

Τρίτη μέρα

9:30 πμ – 1:00 μμ Επίσκεψη στους Γοργιανάδες – Κορυσχάδες και επίσκεψη στο Μουσείο Εθνικής Αντίστασης (5 χλμ με λεωφορείο)

Πρώτη μέρα

Δεύτερη μέρα

Η ώρα έναρξης (και λήξης) του προγράμματος είναι ευέλικτη, σε περίπτωση που το Σχολείο έρχεται από μακρινή απόσταση.

Πέραν των άνω προτεινόμενων διαδρομών, “Τα Ψηλά Βουνά” μπορούν να διεξαχθούν σε επιπλέον πεδία, στα οποία μπορεί να γίνει προσαρμογή του προγράμματος ανάλογα με τη θέληση και τη σύνθεση της Περιβαλλοντικής Ομάδας και κατόπιν συνενοήσεως με τη Παιδαγωγική Ομάδα του ΚΠΕ Καρπενησίου.

– Προπονητικό Κέντρο (5 χλμ από Καρπενήσι) με διεξαγωγή υπαίθριων δραστηριοτήτων (ποδηλασία, αγωνιστικός φυσικός προσανατολισμός)

Βουτύρο (8 χλμ από Καρπενήσι) Επίσκεψη στο Μικρό Μουσείο Εκπαίδευσης Βουτύρου (παλαιό Δημοτικό Σχολείο) και σε φυσικό μονοπάτι διαδρομής 1,5 – 2,5 ώρας

Αγ. ΑπόστολοιΜαυρίλο (29 χλμ από Καρπενήσι) Επίσκεψη σε ανακατασκευασμένο μπαρουτόμυλο και σε δασικό μονοπάτι διαδρομής 2,5 ώρας

Μαύρη Σπηλιά (32 χλμ από Καρπενήσι) Επίσκεψη σε υδάτινο μονοπάτι διαδρομής 1,5 ώρας, κατάλληλο για μαθητές Βθμιας