MINDFUL NATURE – ΕΝΣΥΝΕΙΔΗΤΗ ΦΥΣΗ

To ΚΠΕ Καρπενησίου ίδρυσε και λειτουργεί το Διεθνές Θεματικό Δίκτυο: “Mindful Nature- Ενσυνείδητη Φύση“

Έγκριση Δικτύου για το έτος 2021 – 2022

Έγκριση Δικτύου για το έτος 2022 – 2023

Έγκριση Δικτύου για το έτος 2023 – 2024

Είσοδος στην Ιστοσελίδα του Δικτύου, από όπου μπορείτε να κάνετε λήψη του e-book “Ιστορίες της Φύσης και του Δάσους” :

Ο σκοπός του Δικτύου είναι η διερεύνηση και ανάπτυξη του συνδυασμού της βιωματικής περιβαλλοντικής εκπαίδευσης στο φυσικό περιβάλλον με την εξάσκηση της ενσυνείδησης (Mindfulness) σε αυτό, άμεσα κάνοντας σχετικές δραστηριότητες ενεργοποίησης της προσοχής, των αισθήσεων και του ελέγχου-χαλάρωσης  του νου, και  έμμεσα δίνοντας χρόνο και χώρο στους συμμετέχοντες να ηρεμήσουν και να είναι συνειδητοί μέσα σε μία φυσική διαδρομή.

Μέλη του Δικτύου μπορούν να είναι όλοι οι Εκπαιδευτικοί της Ελλάδας (Μόνιμοι ή Αναπληρωτές), ή οι Πολίτες που έχουν ενδιαφέρον για το θέμα. Δεν απαιτείται η παράλληλη δημιουργία Σχολικής Ομάδας ή Περιβαλλοντικού προγράμματος ή κάποιας άλλης σχολικής δραστηριότητας.

Συνεργαζόμενος Φορέας στο Δίκτυο μπορεί να είναι οποιοδήποτε Σχολείο, ή ΚΕΠΕΑ, ή Δνση Εκπαίδευσης, ή Υπηρεσία, ή Οργανισμός, ή Πανεπιστήμιο, ή Επιχείρηση, ή Φορέας επιθυμεί να πραγματοποιήσει σχετική δράση ή συνεργασία.